יום רביעי, 23 בפברואר 2011


עבודת הגשה פרשת המרגלים


מגישה: טלי גורדון


כיתה: ז' 7
מורה: רוני קלדרוןהמושג: מידה כנגד מידה


1+2.מושג זה בא לידי ביטוי בפרשה זו כך: *המרגלים נתבקשו לתור את הארץ אך לא תיארו אותה כראוי וכתוצאה מכך לא יראו את הארץ כי ימותו במדבר ציטוט: "וַיַּרְאוּם אֶת-פְּרִי הָאָרֶץ. כז וַיְסַפְּרוּ-לוֹ, וַיֹּאמְרוּ, בָּאנוּ, אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר שְׁלַחְתָּנוּ; וְגַם זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ, הִוא--וְזֶה-פִּרְיָהּ. כח אֶפֶס כִּי-עַז הָעָם, הַיֹּשֵׁב בָּאָרֶץ; וְהֶעָרִים, בְּצֻרוֹת גְּדֹלֹת מְאֹד, וְגַם-יְלִדֵי הָעֲנָק, רָאִינוּ שָׁם. כט עֲמָלֵק יוֹשֵׁב, בְּאֶרֶץ הַנֶּגֶב; וְהַחִתִּי וְהַיְבוּסִי וְהָאֱמֹרִי, יוֹשֵׁב בָּהָר, וְהַכְּנַעֲנִי יוֹשֵׁב עַל-הַיָּם, וְעַל יַד הַיַּרְדֵּן. "*40 ימי ריגול-40 שנות נדודים במדבר ציטוט: "לד בְּמִסְפַּר הַיָּמִים אֲשֶׁר-תַּרְתֶּם אֶת-הָאָרֶץ, אַרְבָּעִים יוֹם--יוֹם לַשָּׁנָה יוֹם לַשָּׁנָה תִּשְׂאוּ אֶת-עֲו‍ֹנֹתֵיכֶם, אַרְבָּעִים שָׁנָה; וִידַעְתֶּם, אֶת-תְּנוּאָתִי."


*התלוננו שעדיף למות במדבר ... בנ"י ישראל ימותו במדבר ציטוט: "לה אֲנִי יְהוָה, דִּבַּרְתִּי, אִם-לֹא זֹאת אֶעֱשֶׂה לְכָל-הָעֵדָה הָרָעָה הַזֹּאת, הַנּוֹעָדִים עָלָי; בַּמִּדְבָּר הַזֶּה יִתַּמּוּ, וְשָׁם יָמֻתוּ. לה אֲנִי יְהוָה, דִּבַּרְתִּי, אִם-לֹא זֹאת אֶעֱשֶׂה לְכָל-הָעֵדָה הָרָעָה הַזֹּאת, הַנּוֹעָדִים עָלָי; בַּמִּדְבָּר הַזֶּה יִתַּמּוּ, וְשָׁם יָמֻתוּ. "


*חששו ליפול בחרב ... נפלו בחרב כנענים ועמלקי בחורמה ציטוט: "מג כִּי הָעֲמָלֵקִי וְהַכְּנַעֲנִי שָׁם לִפְנֵיכֶם, וּנְפַלְתֶּם בֶּחָרֶב: כִּי-עַל-כֵּן שַׁבְתֶּם מֵאַחֲרֵי יְהוָה, וְלֹא-יִהְיֶה יְהוָה עִמָּכֶם1+2.מושג זה בא לידי ביטוי בפרשה זו כך: *המרגלים נתבקשו לתור את הארץ אך לא תיארו אותה כראוי וכתוצאה מכך לא יראו את הארץ כי ימותו במדבר ציטוט: "וַיַּרְאוּם אֶת-פְּרִי הָאָרֶץ. כז וַיְסַפְּרוּ-לוֹ, וַיֹּאמְרוּ, בָּאנוּ, אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר שְׁלַחְתָּנוּ; וְגַם זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ, הִוא--וְזֶה-פִּרְיָהּ. כח אֶפֶס כִּי-עַז הָעָם, הַיֹּשֵׁב בָּאָרֶץ; וְהֶעָרִים, בְּצֻרוֹת גְּדֹלֹת מְאֹד, וְגַם-יְלִדֵי הָעֲנָק, רָאִינוּ שָׁם. כט עֲמָלֵק יוֹשֵׁב, בְּאֶרֶץ הַנֶּגֶב; וְהַחִתִּי וְהַיְבוּסִי וְהָאֱמֹרִי, יוֹשֵׁב בָּהָר, וְהַכְּנַעֲנִי יוֹשֵׁב עַל-הַיָּם, וְעַל יַד הַיַּרְדֵּן. "*40 ימי ריגול-40 שנות נדודים במדבר ציטוט: "לד בְּמִסְפַּר הַיָּמִים אֲשֶׁר-תַּרְתֶּם אֶת-הָאָרֶץ, אַרְבָּעִים יוֹם--יוֹם לַשָּׁנָה יוֹם לַשָּׁנָה תִּשְׂאוּ אֶת-עֲו‍ֹנֹתֵיכֶם, אַרְבָּעִים שָׁנָה; וִידַעְתֶּם, אֶת-תְּנוּאָתִי."


*התלוננו שעדיף למות במדבר ... בנ"י ישראל ימותו במדבר ציטוט: "לה אֲנִי יְהוָה, דִּבַּרְתִּי, אִם-לֹא זֹאת אֶעֱשֶׂה לְכָל-הָעֵדָה הָרָעָה הַזֹּאת, הַנּוֹעָדִים עָלָי; בַּמִּדְבָּר הַזֶּה יִתַּמּוּ, וְשָׁם יָמֻתוּ. לה אֲנִי יְהוָה, דִּבַּרְתִּי, אִם-לֹא זֹאת אֶעֱשֶׂה לְכָל-הָעֵדָה הָרָעָה הַזֹּאת, הַנּוֹעָדִים עָלָי; בַּמִּדְבָּר הַזֶּה יִתַּמּוּ, וְשָׁם יָמֻתוּ. "


*חששו ליפול בחרב ... נפלו בחרב כנענים ועמלקי בחורמה ציטוט: "מג כִּי הָעֲמָלֵקִי וְהַכְּנַעֲנִי שָׁם לִפְנֵיכֶם, וּנְפַלְתֶּם בֶּחָרֶב: כִּי-עַל-כֵּן שַׁבְתֶּם מֵאַחֲרֵי יְהוָה, וְלֹא-יִהְיֶה יְהוָה עִמָּכֶם3. ה' התעצבן על בנ"י וכתוצאה מכך ה' החליט שהדור של העבדים שיצא ממצרים ימות במדבר ובמשך השנים הצאצאים שלהם יולדו בני חורין והם אלו שיהיו בעלי מנטאליות נכונה לכבוש הארץ


4. פעם היו שתי חברות לעבודה דנה ושירה.הן היו צוחקות ביחד,עובדות ביחד והלכות לחדר אוכל ביחד.הן עשו הכול ביחד. יום אחד שירה ביקשה העלאה והמנהל הסכים לה.אך הוא לא יודע שבגלל ששירה ודנה חברות ממש טובות אז דנה עושה במקומה את העבודה,כאילו עובדת כפול.דנה שעבדה קשה והייתה צריכה כסף הלכה למנהל וביקשה העלאה אך למרבה הצהר הוא לא הסכים לה.דנה גילתה ששירה קיבלה העלאה ואמרה לה: "שירה איך את לא מתביישת?אני עובדת פי 2 ואת מתבטלת כל היום ושותה קפה.את גם יודעת שאני צריכה את הכסף הזה יותר ממך" שירה ענתה לה: "מה את חושבת שאני לא צריכה כסף רק את?אני גם צריכה אותו" דנה לא הגיבה על תשובתה של שירה והלכה הביתה.יום למחרת דנה באה לעבודה ומתחילה לעבוד כרגיל לא בשביל שירה.באותו יום המנהל עשה ביקור פתע וראה ששירה שותה קפה יושבת לה בנחת ולא עושה כלום והמנהל גם ראה שדנה לעומתה עובדת קשה.המנהל שאל: "שירה מה את עושה?אני רואה שאת לא עובדת אבל כל מה שאני מבקש ממך לשלוח לי זה גמור אני לא מבין איך את עושה את זה?" ואז דנה הצטרפה לשיחה ואמרה: "זאת לא היא שעשתה את כול העבודות זאת אני כי הייתי צריכה כסף" המנהל ענה לה: "שירה אני מוריד את שכרך לפחות ממה שזה היה ולדנה אני מעלה את השכר פי שניים" ומאז דנה מרוויחה הרבה כסף ושירה מתאמצת כדי להרוויח קצת כסף.


5. סרטון על מידה כנגד מידהאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה